حرم فلش - کد دعای فرج برای وبلاگ

شاید این جمعه بیاید شاید... - مسیح به روایت سینما + عکس
شاید این جمعه بیاید شاید...
از مردی مینویسم كه چهار گوشه قلبش شكسته///شادی روح شهیدان صلوات
مسیح به روایت سینما + عکس

شمایل نگاری و پرداختن به زندگی پیامبران به خصوص ساختن آثار زیستنامه ای با استناد به کتب دینی قوت گرفت و کار به جایی رسید که مارکسیست ولگرد ایتالیایی، پیر پائولوپازولینی،در تبعیت از این جریان و برای اینکه سینمای اروپا از قافله عقب نماند انجلیل به روایت متی را ساخت .مسیح به روایت سینما + عکس

شمایل نگاری و پرداختن به زندگی پیامبران به خصوص ساختن آثار زیستنامه ای با استناد به کتب دینی قوت گرفت و کار به جایی رسید که مارکسیست ولگرد ایتالیایی، پیر پائولوپازولینی،در تبعیت از این جریان و برای اینکه سینمای اروپا از قافله عقب نماند انجلیل به روایت متی را ساخت .
به گزارش گروه فرنگی مشرق - بعد از جنگ جهانی دوم در غرب به گواه تاریخ، حضوردر کلیسا به تدریج جایش را به سینما رفتن داد .در شرایط نا امیدانه دهه پنجاه میلادی و قبل از آغاز انقلاب صنعتی در آمریکا کمپانی های فیلمسازی سعی کردند با ساخت فیلمهایی که تم مذهبی دارد محتوای دینی را به سینما ها بیاورند.
شمایل نگاری و پرداختن به زندگی پیامبران به خصوص ساختن آثار زیستنامه ای با استناد به کتب دینی قوت گرفت و کار به جایی رسید که مارکسیست ولگرد ایتالیایی، پیر پائولوپازولینی،در تبعیت از این جریان و برای اینکه سینمای اروپا از قافله عقب نماند انجلیل به روایت متی را ساخت .
آنچه در پی خواهد نگاهی به متن و فرامتن آثاری است که در مورد حضرت مسیح (ع) ساخته شده است.

1- شاه شاهان (سیسیل ب دومیل) -  مسیح از نگاه یه یهودی(تولید 1927)
  زمانی نه چندان دور ، دسترسی به فیلمهای سینمای جهان از طریق اینترنت و سینماپیاده رو ممکن نبود .نگارنده به دلیل موقعیت حرفه ام به شبکه  TCM   و TNT  (دو شبکه حرفه ای پخش فیلم ) دسترسی داشتم و به یاد می آورم  هر سال در ایام تولد حضرت عیسی (ع) شبکه  TMC فیلم پادشاه پادشاهان  و TNT اقدام به پخش بن هور می کردند .
برای نخستین بار بود که توانستم به صورت کامل فیلم شاه شاهان  را  از این شبکه تماشا کنم و  به هیچ وجه نمی دانستم که کارگردان این فیلم یکی از پدران سینمای کلاسیک است.در واقع این اثر غیر متعارف سیسیل بدمیل را می توان  حماسه ای سینمایی در دوران صامت توصیف کرد .دومیل به عنوان یک یهودی در اثری صامت از جفایی که بزرگان یهود در حق مسیح (ع) روا داشته اند پرده برداری سینمایی می کند .  البته باید این نکته را هم در نظر داشت ، چهار سال قبل از ساخت این فیلم در سال 1923  نخستین نسخه صامت ده فرمان را ساخته بود . بازگویی روایت بلند پروازانه از زندگی عیسی مسیح به صورت جدی با ساخت بن هور در دورانی محقق  شد که صدا به سینما ورود پیدا کرده بود. دومیل در این فیلم  داستانش را مثل روایت های آشنا در مورد حصرت عیسی صادقانه تعریف می کند . و موفق می شود داستان مسیح را با شیوه ای غیر متعارف در عصر سینمای صامت روایت کند.

محتوای قدرتمندانه فیلم شاه شاهان به خوبی فرم را تحت تاثیر قرار می دهد وهمچنان اتکای فیلم به نوع قصه پردازی اش بستگی دارد . فیلم با توجه به زمان ساخت آن از طراحی صحنه فوق العاده ای برخودار است .صحنه پردازی فیلم شاه شاهان مثل سامسون ودلیله تصنعی نیست و جلوه های ویژه اش مثل فیلم ده فرمان(نسخه 1956) آنچنان چشمگیر نیست اما اثر قابل اعتنایی است . فیلم را می توان کتابی مقدس برشمارد که تاکید فراوان بر جنبه های وارستگی حضرت عیسی (ع) دارد سالها بعد دومیل در گفتگویی در اواخر عمرش گفت حتما نباید با ایمان کاتولیک فیلمی در مورد مسیح  ساخت .

 2- بزرگ ترین داستان عالم (THE GREATEST STORY EVER TOLD)(تولید 1965) جورج استیونز

این فیلم  یكی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما در زمان خودش بود تا جاییکه  كمپانی یونایتد آرتیستز را به مرز ورشكستگی رساند. ماكس فون‌سیدو، بازیگر بزرگ سینما، نقش حضرت مسیح را در فیلم بازی می‌كند. فیلم داستان حضرت عیسی را از زمان تولد تا بازگشت به اورشلیم و غسل تعمید توسط یحیی و به سلطنت رسیدن پیلاطس تصویر می‌كند. طراحی صحنه و لباس فیلم هنوز هم چشمگیراست. اما متاسفانه استیونس نتوانسته داستانش را از سطح فراتر ببرد. نكته جالب اینكه هر چند امروز بازی فون‌سیدو یكی از نقاط قوت فیلم به شمار می‌رود اما استیونس تمایل داشت كه ریچارد برتون نقش حضرت عیسی را بازی كند. «عیسی» (فون سیدو)، پسر «مریم» (مگوایر)، رسالت خود را آغاز می کند، حواریون خود را گرد می آورد، معجزاتی صورت می دهد و بر اثر خیانت «یهودا»، به دست سربازان رمی به صلیب کشیده می شود.

شستن گناه از یهودا، هیرود پادشاه یهودی از نکات قابل تامل فیلم به شمار می رود و کارگردان از زبان هیرود گناهان را به گردن پنتیوس پیلات می اندازد. در کنار این نوع جعل تاریخی ، جعل بزرگ تری هم صورت می گیرد ؛ در این فیلم مردم  مسیح (ع) را به کفر گویی ، جادوگریی ، فتنه اگیزی و بی دینی متهم و محکوم می کنند و بر روی رای گیری شورای سهندرون به سرپرستی قیافا و هیرود تاثیر تعیین کننده می گذارند. 

فیلمی بیست میلیون دلاری که به رغم پنج سال کار پر زحمت، بازیگرانی نامدار، گروه فنی آزموده، داستانی تضمین شده،... و امیدهای بسیار، هم یونایتد آرتیستس را به مرز ورشکستگی کشاند و هم استیونس  با سابقه را بر زمین زد.در تمام طول فیلم تنها به هنگام مصلوب شدن مسیح،  در یک صحنه مریم  بالباس های گران قیمت و آرایشی غلیظ و امروزی جلوی دوربین قرار می گیرد.این در حالی است که مسیح نیز  با ریش مرتب (آنکادره) و چشمان سبز و موهای بور بر اساس مدلی هالیوودی به تصویر کشیده می شود. این تغییر ظاهری با تغییرات مفهومی بسیاری همراه است.

3- انجیل به روایت متی  Il Vangelo secondo Matteo))،(تولید 1968) پیرپائولو پازولینی

انجیل به روایت متی  فیلمی ایتالیایی به کارگردانی پیر پائولو پازولینی ساخته ۱۹۶۴ است.او انجیل متی را به این دلیل برای روایت فیلم خود انتخاب کرد که فکر می‌کرد، انجیل یوحنامبهم ، انجیل مرقس تصنعی و انجیل لوقا جعلی است . چپ گرای افراطی و مارکسیستی دو آتشه فیلمی متفاوت درباره مسیح (ع) ساخت که دلیلش همچنان بر علاقه مندان سینما پوشیده است و پرسش این است چگونه برای یک کاتولیک سابق و یک مارکسیست فیلمساز، جنبه های دینی حضرت مسیح اینقدر اهمیت پیدا می کند. در فیلم به‌جز صحنه قدم زدن مسیح برروی آب جلوه سینمایی دیگری به کار نرفته است. شاخصه کلی فیلم نماهای طولانی و بدون قطع و کلوزآپهای زیاد و تاکید برروی حالات چهره است.پازولینی فیلم را بدون فیلمنامه و فقط از روی انجیل متی ساخت.

دراین فیلم مخاطب باپرسوناژی مواجه می شود که تاکید بر سبک رسالتش تا حدود فراوانی حقانیت مسیح (ع) را می ستاید.در فیلم جلسات دادگاه و به صلیب کشیدن مسیح خیلی سریع اتفاق می‌افتد.تصویر مسیح در این فیلم با شمایل نگاری سایر فیلم‌ها متفاوت است.در انجیل به روایت متی هیچ‌یک از بازیگران گریم نشدند.از فیلم در ایتالیا استقبال شد و یکی از فیلم‌های محبوب پازولینی، چه از نظر مردم و چه از نظر منتقدان به شمار می‌آید. به راستی میان مسیحیت و مارکسیسم، حواریون و پسران ولگرد، شعر چپ‌گرای مدنی و کاتولیسم راست‌گرا ناسازگاری مطلقی وجود دارد؟

  فیلم دل‌مشغولی‌های پازولینی را مستقیماً و فوراً آشکار می‌‌سازد. پازولینی قصد داشته تصویری از مسیح را به ما ارائه دهد که محکم، خشن، ویرانگر و سرسخت بوده، دقیقاً همان‌گونه که می‌بایست به نظر معاصرینش می‌رسید و نه آن‌گونه که امروزه به نظر ما می‌رسد. پازولینی بازیگران خود را از خیابان برگزیده است، چه دوستان محیط ادبی و چه ساکنان مناطقی که فیلم در آن‌جا ساخته شد . انریک ایرازوکی، دانشجوی اسپانیایی ایفاگر نقش مسیح، از چهره‌ای برخوردار است که یادآور یونانی‌ها، بیزانسی‌ها و مردمان بدوی است. این چهره‌ی غالباً گرفته، عصبی و به ندرت خندان، یکی از زیباترین ابداعات فیلم است.

4- مسیح 1979جان کریش 

این فیلم  بر اساس فیلمنامه ای از برایان فیشن جلوی دوربین رفت .در این فیلم  بزرگان یهود ابزار اجرای مشیت الهی معرفی می شوند . فیلم مسیح بر اساس روایت  از انجیل لوقا آغاز می شود و پیش می رود. گوینده متن  فیلم مکرر برانطباق فیلم با انجیل لوتا از باب سوم تا بیست و چهارم  تاکید دارد. فیلم اورشلیم و ناصره دوره امپراتوری اقستوس روم و هیرو دیوس پادشاه یهود را به نمایش می گذارد.

مسیح با صدای بلند حواریون را خطاب قرار می دهد: این فطیر جسم من است مرا به یاد آرید... دراین پیاله خون من ریخته می شود ...کسی که مرا تسلیم می کند بر سر سفره نشسته است ... من در میان شما چون خادم هستم ... شما در کنار من امتحاناتی را گذارنده اید...  تو پتروس ، بدان که خودت ، امروز پیش از بانگ خروس  مرا سه بار انکار خواهی کرد.همزمان  شورای رهبران مذهبی برگزار می شود و پیرامون خطر آموزه های مسیح به بحث می پردازند و تصمیم می گیرند. یهودا سی سکه می گیرد تا مسیح را به سربازان روم  تسلیم کند.سربازان رومی وخاخام ها سر می رسند . مسیح را به زندان می کشانند و مسخره اش می کنند . شمون عیسی را انکار می کند. پتروس به رغم یاد آوری شب گذشته ، مسیح را سه بار انکار می کند.

5-عیسی مسیح ابرستاره  1973

 این فیلم بر اساس نمایشنامه ای موزیکال که بارها در برادوی بروی صحنه رفته بود ساخته شد .در این فیلم با توجه به التهاب حاکم پس از مرگ جان اف کندی در فضای سیاسی ایالات متحده تفسیرهای فرامتنی فراوانی از فیلم برون می تراود.عیسی مسیح  بیشتر به جان اف کندی شبیه است و دیالوگ هایش به سخنرانی های کندی در دوران ریاست جمهوری اش اشاره دارد .  کمی که از فیلم می گذرد قطعا مطمئن خواهید شد که یهودای این فیلم شباهتی عجیب به لی هاروی اسوالد دارد . دستمایه قرار دادن  شخصیت والای مسیح (ع) ابزاری برای سازنندگان است تا کندی را به عنوان قربانی مصلوبی همچون یک پیامبر به تصویر کشند و مردم و حواریون نیز به هیپی های سرگشته ای شباهت دارند که از مرگ مسیح ناصری سخت عذاب می کشند. 


6- آخرین وسوسه های مسیح –مارتین اسکورسیزی

اعتیاد دوران ملتهبی برای فرد مبتلا است اما در دوران ترک فرد مبتلا با جهان بینی و ایدئولوژی خاصی که بدان اعتقاد دارد چالش می کند  و دائما با  پرسش های فراوانی در حقانیت اعتقاداتش مواجه می شود . مارتین اسکورسیزی کارگردان صاحب سبک سینما پس از دوران ترک اعتیاد در دهه هشتاد  دست به چالش با اعتقادات دینی اش می زند و اقدام به ساخت آخرین وسوسه های مسیح می کند.
 
فیلم آخرین وسوسه های مسیح اقتباسی از کتابی تحت همین عنوان  نوشته نیكوس كازانتزاكیس است . منبع اقتباس فیلم  دارای دیدگاهی «انسانی» و «زمینی شده» به شخصیت عیسی(ع) است که پس از انتشار کتاب به شدت مورد اعتراض دستگاه کلیسا و همچنین مسیحیان قرار گرفت. دیدگاه زمینی کازانتزاکیس به مسیح به گونه‌ای است که برای وی احتمال فریب خوردن از شیطان و اسیر وسوسه‌های نفسانی شدن را قائل شده بود. این دیدگاه به فردی که تمامی مسیحیان وی را «خدایی که جسم پوشید» می‌دانند به شدت کفرآمیز تلقی شد.همزمان با اکران فیلم در دسامبر 1988 نمایش فیلم  با مخالفت های مردمی و اعتراضات گسترده خیابانی مواجه شد . 
 
 مسیح ناصری Jesus of Nazareth فرانکو زفیرلی 1977
 

شاید ضعیف ترین و نگران کننده ترین فیلمی که در مورد حضرت مسیح ساخته شده باشد مسیح ناصری فرانکو زفیرلی است تصویر  یهودا، احمق بی گناه و نه یک خائن است و بسیار ناامید کننده است اما نشان دادن شمایل حضرت و حواریون توسط زفیرلی منحصر به فرد است.  مدیریت روایت از  حیث حماسه و پرسوناژ سازی  عیسی (ع) از ویژگی های شاخص این اثر به شمار می رود که همانند اثر طالب زاده(بشارت منجی ) بدل به یک سریال تلویزیونی شد.  

مسیح  1999

فیلم تلویزیونی متفاوتی که از شبکه CBS اواسط ماه مه سال 2000 در ایالات متحده و در طول فصل عید پاک در استرالیا پخش شد.این اثر تنها یک فیلم تلویزیونی ناقابل بود اما واکنش  کلیسای کاتولیک به این شبکه() CBS به جنجال ها و نمایش متعدد این اثر دامن زد.

سازندگان  واقعیت را با داستان ترکیب کرده بودند و تصویر حضرت عیسی در این سریال حاصل یک تصویر دقیق از مسیح (ع) نبود. ضمن اینکه تاکید اصلی بر جنبه های انسانیت مسیح قالب اصلی این شخصیت ا را از یک پیامبر الهی دور ساخته بود .در این تله فیلم تلویزیونی بر مفاهیمی غیر متعارف تاکید می شود.

و به وضوح در قالب دیالوگ می شنویم که  عیسی مسیح، شخص دوم جهان خلفت است و تثلیث مفهومی است که دستمایه اصلی سریال به شمار می رود اگر چه تولید کنندگان در تلاش برای به تصویر کشیدن زندگی مسیح، تمام مفاهیم انجیلی را در این سریال لحاظ کردند اما تخیل افزوده شده به این سریال شخصیت غیر متعارفی از مسیح (ع) ارائه می کرد. .کارگردانی این سریال را راجر یانگ بر عهده دارد .کارگردانی که مجموعه باراباس را هم اکنون در دست ساخت دارد. یکی از مهارت ویژه راجر یانگ ساختن سریال های تاریخی است قبل از اینکه پروژه باراباس برای ساخت فراهم شود سریالی نظیرهرکول را را در کارنامه دارد.


ویژوال کتاب مقدس: انجیل یوحنا (2003)  فیل ساویل کارگردان فیلم ماندلا

فیلم "انجیل یوحنا" درواقع فیلمی مذهبی و یا تاریخی نیست و سازندگان تلاش کرده اند درام اثر بیشتر جنبه سرگرمی و تفریحی داشته باشد .کریستوفر پلامرروای داستان است و در بخش هایی از فیلم آنقدر موضوعات را به صورت طولانی و مفصل توضیح می دهد که جایی برای ایفای داستان برای بازیگران باقی نمی ماند .این فیلم در سال 2003 در اکران مهجوری در آمریکای شمالی  به نمایش درآمد .البته شش ماه پس از اکران این فیلم مصایب مسیح اکران شد  و انجیل یوحنا به سادگی فراموش شد .نسخه اصلی فیلم طولانی و در حدود سه ساعت است که البته از شبکه TCM  به صورت یک سریال به نمایش درآمد .
 
یهودا کارلوس 2004 روبرت کارنر

با اینکه یهودا فیلمی تلویزیونی است اما از حیث تغییر در بن مایه روایت و نشان دادن رویدادهای مرتبط با  زندگی حضرت مسیح قبل از رسیدن به پیامبری از منظر خائن ترین به این پیامبر گرامی کاملا جذاب و گیرا است .این فیلم در بازار جهانی به سختی پیدا می شود اما در دوره ای که شبکه SHOWTIME به زبان فارسی فعال شده بود در یک اقدام مترقبه اقدام به پخش این فیلم کرد و کمی بعد این فیلم  وارد چرخه غیر رسمی توزیع فیلم شد وبه سادگی قابل دسترسی است.

مصایب مسیح  - (مل گیبسن)
 

 این فیلم حوادث ۱۲ ساعت پایانی زندگی عیسی مسیح (تازنده شدن دوباره او و صعود او به آسمان) شامل: دستگیری، شکنجه ها، مصلوب شدن، مرگ، تدفین، و برخاستن از قبر را روایت میکند...

دیالوگهای این فیلم به زبان آرامی، لاتین، عبری و همراه با زیرنویس است. این فیلم پرفروشترین فیلم غیر زبان انگلیسی است که تا به حال ساخته شده است.فیلم  برخلاف همه شعارها درباره تقدم بررسى زیبایى شناسانه و استنادات تاریخی  در نسبت با ذائقه ایدئولوژیك خالق اثر می تواند به  بحث محتوایى دامن زند . زمان اکران فیلم  گاردین، درباره انگیزه ساخته شدن فیلمى درباره حضرت مسیح، به نقل از گیبسون نوشت: ده سال پیش  دچار یك بحران حاد روحى شدم كه تا خودكشى و دست‏شستن از زندگى پیش رفت. اما به جاى از بین بردن صورت مسئله و محو آن، به دین روى آوردم. كسى نمى‏داند رویكرد دینى مل گیبسون بر اثر كدام محرك‏ها و نیروهاى درونى و بیرونى بوده است. غرق شدن در كتاب مقدس  به جاى پرت كردن خود از برج بلندى در هالیوود، آغاز رابطه‏اى پرشور میان گیبسون اعتقاداتش بود که در نهایت منجر به ساخت چنین فیلمی شد.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 11 دی 1391 توسط یونس جوکارزاده | نظرات ()
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.